Türksat 5A frekans bilgileri ve özellikleri

turksat 5a

Türksat 5A uydusu bugün resmi tören ile faaliyetine başlıyor. 8 Ocak 2021 tarihinde uzaya gönderilen ve yörüngesine oturan Türksat 5A uydusu, haberleşme ve bilgi iletişimi açısından Türkiye, Doğu, Batı, Orta Doğu-Kuzey Afrika, Güney Afrika, Batı Afrika, Almanya bölgelerinde etkin faaliyet gösterecek. Peki, Türksat 5A frekans bilgileri ve özellikleri neler olacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

Türksat 5A uydusu, 28 Haziran 2021 tarihinde törenle kullanıma açıldı. Uydunun, televizyon yayıncılığıyla veri haberleşme hizmetinde, Türkiye’yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A‘nın elektrikli itki sistemi sayesinde 30 yılı aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet vereceğini anlattı.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonra da artacağını belirterek, “Üretim süreçlerinde sona yaklaşılan Türksat 5B haberleşme uydusunu da bu yılın 4’üncü çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonra da artacağını belirterek, “Üretim süreçlerinde sona yaklaşılan Türksat 5B haberleşme uydusunu da bu yılın 4’üncü çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kara, hava ve deniz araçlarına gelişmiş veri haberleşme hizmeti sunacak Türksat 5B sayesinde ticari gemi ve hava ulaşım pazarına odaklanılacağına dikkati çeken Karaismailoğlu, Türksat 5B ile Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerin kapsama alanında yer alacağı bilgisini verdi.

turksat 5a

Karaismailoğlu, milli imkanlarla geliştirilip üretilme çalışmaları süren Türksat 6A haberleşme uydusunun üretim ve entegrasyon süreçlerinin yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, “Türksat 6A’yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz.” dedi.

TÜRKSAT 5A FREKANS BİLGİLERİ NELER?

Türksat 5A frekans bilgileri henüz netlik kazanmadı. Tam kullanımın sağlanması ve ihtiyaç halinde frekans bilgileri kamuoyu ile paylaşılacak.

About The Author

2 thoughts on “Türksat 5A frekans bilgileri ve özellikleri

  1. ‎Zorlukların kesin bir şekilde açıklığa kavuşturulmasıyla her şey çok açıktır. Gerçekten bilgilendiriciydi. Web siteniz kullanışlıdır. Paylaşım için teşekkürler!‎

  2. İyi web sitesi! Gözlerimde ne kadar basit olduğunu gerçekten seviyorum ve veriler iyi yazılmış. Yeni bir gönderi yapıldığında nasıl bilgilendirilebileceğimi merak ediyorum. RSS’nize abone oldum! İyi günler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Servis Çağır